KURUCUMUZ, FETHİ POLAT


1965 doğumlu Fethi Polat, 1984 yılında kendine ait ilk akaryakıt petrol istasyonunu kurarak ailesinden gelen Akaryakıt ticari faaliyetlerini geliştirmiştir. Yaklaşık dokuz yıl boyunca bu sektörde büyüdükten sonra, Şanlıurfa, Suruç, Mardin ve Aydın’daki Akaryakıt istasyonlarını ve Adana‘daki Demir Döviz’deki hisselerini satarak sanayi sektörüne atılmıştır.

1996 yılında Şanlıurfa 1. Organize Sanayi Bölgesinde 50.000 m2 arsa alarak çırçır ve prese fabrikası kurmuş ve faaliyete geçirmiştir. Bu Tesise ilave olarak 18 makinelik 20.832 İğ‘lik ring ipliği ve 5 adet penye grubu makineleriyle yatırımlarını geliştirmiş ve iplik fabrikasını da 1998 yılında faaliyete sokmuştur.

Tekstil işi yanında 2005-2007 yılları arasında yurtdışında da İnşaat faaliyetlerinde bulunmuştur. Irak Devletinin kuzey bölgesinde 25.550.000 USD sözleşme bedeli ile 2 adet petrol dolum-boşaltım ve depolama tesisini başarıyla tamamlamış aynı bölgede sözleşme bedeli 17.058.114 USD olan Kamu Binası inşaatını da başarıyla tamamlamış ve teslim etmiştir.

2009 yılında Şanlıurfa Göbeklitepe yolunda Büyükbaş hayvancılık faaliyetlerine başlamıştır.

2011 yılında Irak Devletinin Kuzey Bölgesinde, Yap İşlet modeliyle 150 MW’lık enerji santralini kurmuştur. Santral bölgenin elektrik ihtiyacının karşılanmasına önemli katkıda bulunmaktadır. 2013 yılında yine Irak Devletinin Kuzey Bölgesinde, sanayi yatırımlarını hayata geçirmiştir.

Sahibi olduğu Polteks Energy Ltd firmasının Unit ve IFC ortaklığı ile 1. aşaması 840 MW olan ve ileride 1,260 MW’a ulaşacak ve şu anda yatırım aşamasında olan ikinci bir Kuzey Irak enerji projesine imza atmıştır.BAŞKANIMIZIN MESAJI


Pol Holding’in büyük hedefleri var. 40 yıla yaklaşan bir geçmişin üzerine yükseltilen hedefler, kuşku yok ki faaliyetlerimizi yürüttüğümüz coğrafyanın bereketini ve ülkenin dünya ekonomileri arasında giderek güçlenen konumunu doğru okumaktan besleniyor.

Biz bu topraklara inanıyoruz. Biz bilginin “temel” olduğuna inanıyoruz. Çağımızın sermayesi olan bilgiyi bu toprakların zenginliğiyle buluşturmaya çalışıyoruz. Biz insana inanıyoruz ve değer veriyoruz. Ve üretimden yönetime her kademede nitelikli uzmanlarla yolumuza devam ediyoruz.

Bütün projelerimizi basit ifadeyle doğru alanlarda ve elbette doğru zamanda; doğru bilgi ile doğru insan kaynağını bir araya getirerek şekillendirmeye çalışıyoruz.

Pol Holding’in enerji sektöründeki projelerine bir göz gezdirenler yukarıda bahsettiğim yaklaşımın izlerini açıkça görebilir.

Türkiye ve Irak’taki yatırımlarımız hızla büyüyor. 15 yıla akın bir zamandan beri faal olduğumuz Irak’ın Kürdistan Özerk Bölgesi’ndeki elektrik santralimiz hızla modern dünyaya koşan bölge için hayati öneme sahiptir. Şimdi bu tesisin büyütülmesi sürecindeyiz. 150 MW olan kapasitenin 500 MW’a çıkarılması için yerel hükümetin onayı alınmış durumdadır.

üretimi konusunda diğer önemli girişimizi ise Unit Grup ve IFC ile ortak olarak hayata geçiriyoruz. 1260 MW toplam kapasitesi olan ve iki fazdan oluşan projeyi 2017 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.

Enerji, sanayi, tarım ve hayvancılık, gayrimenkul ve hizmet sektörlerine dağılmış yatırımlarımızla yolumuza her gün daha da güçlenerek devam ediyoruz.

Son olarak ve belkide herşeyden daha da fazla önemsediğimizin altını çizerek söylemeliyim; sosyal sorumluluğu çok önemsiyoruz.Toplumun ahlaki ve sosyal yapısına uygun doğanın korunmasını hedefleyen projelere geçmişte olduğu gibi hatta daha da artan oranlarda katkılar sunmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile başta kurumun başarısı için ter döken çalışanlarımıza, mesai paylaştığımız kişi ve kurumlara teşekkür ediyor, aydınlık yarınlar diliyorum.

Fethi Polat
All rights reserved. PolHolding 2022